club championship draws
-
- All Star
- Posts: 1087
- Joined: Fri Jan 21, 2011 4:42 pm
club championship draws
Just wondering when the draw is for the football and hurling club championship?
Re: club championship draws
Kingscounty for the last couple of years the draws have been done Live on Radio 3 on the Saturday after the first county board meeting in February and if that is done again this year the draws will be done on Saturday 8th February.kingscounty wrote:Just wondering when the draw is for the football and hurling club championship?
-
- All Star
- Posts: 1087
- Joined: Fri Jan 21, 2011 4:42 pm
Re: club championship draws
thanks for that puzzled
Re: club championship draws
The championship draws are scheduled for next Tuesday the 11th February at the monthly County Committee Meeting
Re: club championship draws
Any word on the championship draws?
Twice we had the chance,but well get one more
Re: club championship draws
Draw re- scheduled to next tuesday the 18th of feb. Dont know the reason whytheman wrote:Any word on the championship draws?
Re: club championship draws
Thanks for that. Could be to do with the snow that fell yesterday
Twice we had the chance,but well get one more
-
- All Star
- Posts: 3504
- Joined: Sat Nov 27, 2004 4:47 pm
- Club: Lusmagh
Hurlin' draws
Senior hurling
Group 1: Birr, St Rynagh’s, Shinrone, Tullamore, Kinnitty, Ballinamere.
Group 2: Kilcormac-Killoughey, Clareen, Belmont, Coolderry, Brosna Gaels, Drumcullen.
Intermediate hurling
Group 1: Lusmagh, Shamrocks, Killurin, Shinrone, Birr, Crinkill.
Group 2: Kilcormac-Killoughey, Ballyskenagh-Killavilla, Carrig & Riverstown, St Rynagh’s, Coolderry.
Junior ‘A’ hurling
Group 1: Edenderrry, Kilcormac, Shamrocks, Kinnitty, Ballyskenagh-Killavilla, Drumcullen, Tullamore, Gracefield.
Group 2: Clara, Clareen, Ballinamere, Killeigh, Brosna Gaels, Birr, Coolderry.
Junior ‘B’ hurling
Just the one group: Raheen, Kilcormac-Killoughey, Carrig & Riverstown, Kinnitty, Belmont, Ballinamere, Killeigh, Clara, Lusmagh.
U21 hurling
Preliminary round: (A) Coolderry v Shamrocks, (B) Cúchulainn Gaels* v St Brendan’s, (C) Ballinamere Gaels v Tullamore, Ferbane-Belmont a bye.
Quarter-final draw: Ferbane-Belmont v (B, above), Shinrone v Seir Kieran Óg, Kilcormac-Killoughey v St Rynagh's, (C) v (A).
*is Lusmagh and Kinnitty combined
Group 1: Birr, St Rynagh’s, Shinrone, Tullamore, Kinnitty, Ballinamere.
Group 2: Kilcormac-Killoughey, Clareen, Belmont, Coolderry, Brosna Gaels, Drumcullen.
Intermediate hurling
Group 1: Lusmagh, Shamrocks, Killurin, Shinrone, Birr, Crinkill.
Group 2: Kilcormac-Killoughey, Ballyskenagh-Killavilla, Carrig & Riverstown, St Rynagh’s, Coolderry.
Junior ‘A’ hurling
Group 1: Edenderrry, Kilcormac, Shamrocks, Kinnitty, Ballyskenagh-Killavilla, Drumcullen, Tullamore, Gracefield.
Group 2: Clara, Clareen, Ballinamere, Killeigh, Brosna Gaels, Birr, Coolderry.
Junior ‘B’ hurling
Just the one group: Raheen, Kilcormac-Killoughey, Carrig & Riverstown, Kinnitty, Belmont, Ballinamere, Killeigh, Clara, Lusmagh.
U21 hurling
Preliminary round: (A) Coolderry v Shamrocks, (B) Cúchulainn Gaels* v St Brendan’s, (C) Ballinamere Gaels v Tullamore, Ferbane-Belmont a bye.
Quarter-final draw: Ferbane-Belmont v (B, above), Shinrone v Seir Kieran Óg, Kilcormac-Killoughey v St Rynagh's, (C) v (A).
*is Lusmagh and Kinnitty combined
Pat Donegan. Signed out of respect for players and all involved with Offaly.
-
- All Star
- Posts: 3504
- Joined: Sat Nov 27, 2004 4:47 pm
- Club: Lusmagh
Fupple draws
Senior football
Group 1: Tullamore, Edenderry, Gracefield, Tubber, Walsh Island, St Brigid’s
Group 2: Rhode, Clara, Ballycumber, St Rynagh’s, Kilcormac-Killoughey, Ferbane.
Intermediate football
Group 1: Shamrocks, Durrow, Ballyfore, Doon, Kilclonfert, Tullamore
Group 2: Erin Rovers, Cappincur, Bracknagh, Shannonbridge, Rhode, Raheen.
Junior ‘A’ football
Group 1: Clonbullogue, Ferbane, Daingean, Tullamore, Ballycumber.
Group 2: Birr, Clara, Clonmore Harps, Killeigh, Tubber.
Group 3: Ballycommon, Edenderry, Gracefield, Ballinagar, Shamrocks.
Junior ‘B’ football
Group 1: Raheen, Shannonbridge, Ballyfore, Edenderry, Kilcormac-Killoughey, Kinnitty.
Group 2: Rhode, Durrow, Clara, Clonbullogue, St Rynagh’s
Junior ‘C’ football
Just the one group: St Brigid’s, Walsh Island, Doon, Daingean, Lusmagh, Bracknagh, Drumcullen.
Group 1: Tullamore, Edenderry, Gracefield, Tubber, Walsh Island, St Brigid’s
Group 2: Rhode, Clara, Ballycumber, St Rynagh’s, Kilcormac-Killoughey, Ferbane.
Intermediate football
Group 1: Shamrocks, Durrow, Ballyfore, Doon, Kilclonfert, Tullamore
Group 2: Erin Rovers, Cappincur, Bracknagh, Shannonbridge, Rhode, Raheen.
Junior ‘A’ football
Group 1: Clonbullogue, Ferbane, Daingean, Tullamore, Ballycumber.
Group 2: Birr, Clara, Clonmore Harps, Killeigh, Tubber.
Group 3: Ballycommon, Edenderry, Gracefield, Ballinagar, Shamrocks.
Junior ‘B’ football
Group 1: Raheen, Shannonbridge, Ballyfore, Edenderry, Kilcormac-Killoughey, Kinnitty.
Group 2: Rhode, Durrow, Clara, Clonbullogue, St Rynagh’s
Junior ‘C’ football
Just the one group: St Brigid’s, Walsh Island, Doon, Daingean, Lusmagh, Bracknagh, Drumcullen.
Pat Donegan. Signed out of respect for players and all involved with Offaly.
-
- County player
- Posts: 106
- Joined: Thu Dec 22, 2011 12:14 am
Re: club championship draws
Relegation in the senior football is going to be very interesting! A lot more interesting than who will be qualifying for knockouts.
Is it 3 teams that qualify this year as opposed to previosu years?
Is it 3 teams that qualify this year as opposed to previosu years?